Mindenki csak panaszkodik az időjárásra, de senki sem csinál az ügyben semmit – szól az amerikai írónak, humoristának, Mark Twainnek tulajdonított mondás. Az éghajlattal, hőmérséklettel összefüggő kérdések itthon tényleg sokszor inkább bosszankodásra adnak okot, pedig a helyzetet lehet más szemüvegen keresztül is nézni. Szerencsére ugyanis Magyarországon is egyre terjed a napenergia felhasználása, és ez nem lenne lehetséges, ha nem érné hazánk felszínét ennyi napsütés.
Tényleg, melyek az ország legnapsütöttebb részei? Ebben a cikkben erre a kérdésre adunk
választ, miután bemutattuk az alapokat.
Magyarország alapadottságai
Az általános iskolában mindenki megtanulhatja, hogy Magyarország a mérsékelt égövben helyezkedik el. A körülbelül 3%-ot sem elérő szélességi fokokban megmutatkozó különbség azt eredményezi, hogy napsütés szempontjából Magyarország legkedvezőbb és legkedvezőtlenebb helye között a különbség mindössze kb. 8%. Vagyis: hazánk területén belül napsütés szempontjából nincsenek lényeges, a napenergia-hasznosító rendszerek
működését döntően befolyásoló tényezők, és így az egész ország területe alkalmas a napenergia-hasznosító rendszerek létesítésére. Ezt az egyenletességet erősíti az a tény is, hogy hazánk felszínének több mint fele 200 méternél alacsonyabb tengerszint feletti magasságú, és a 400 méternél magasabb területek nagysága sem éri el a 2 %-ot.
A napsugárzás eloszlása
A Napból Magyarország felszínére jutó globális sugárzás évi összege az ország területének túlnyomó részén 4200-4600 MJ/m 2 értékű. A legtöbb besugárzás a Duna-Tisza közének középső területén, valamint az Alföld középső és keleti részein tapasztalható. A legkevesebb besugárzásban az Alpokalja és az Északi-középhegység részesül, ahol a besugárzás évi összege alig éri el a 4100 MJ/m 2 -t.
Itthon a felhőzet nagysága még a földrajzi szélességnél is fontosabb tényezője a besugárzás mennyiségének. A legtöbb besugárzás júliusban jut a felszínre annak ellenére, hogy a nappalok ebben a hónapban már valamivel rövidebbek. A Nap delelési magassága kisebb, viszont a felhőzet mennyisége csekélyebb, mint júniusban. A legkisebb besugárzás
decemberben mérhető a nagy borultság és a rövid nappalok miatt.
A napsütéses órák száma
Magyarországon az éves átlagos besugárzás 1250 kWh/m 2 , amely több mint 2900-szerese az éves villamosenergia-felhasználásnak, illetve kb. 350-szerese az ország elsődleges energiaigényének. Érdekesség, hogy Skandinávia központi kontinentális részén annyi a napfénytartam, mint a magyar alföldön. Kelet-Európában egyébként 2400 órára, Európa déli szegélyén 2800 órára növekszik a napsütéses órák száma. A legmagasabb évi napfénytartam
az Ibériai-félsziget déli partjain tapasztalható, ahol ez az érték eléri a 3400 órát.
Ha a térképre ránézünk, a kép egyértelmű: általában dél felé haladva növekszik a napsütés éves összegzésben. Ezért, ha Magyarország legnapsütöttebb helyeit, településeit keressük, akkor Szeged, Kecskemét, Pécs valamelyike lesz a kedvenc városunk.
Napsütéshez kapcsolódó érdekességek
Magyarországon legnaposabb a Duna-Tisza közének déli fele 2000 óra fölötti évi napsütéssel, legkevésbé napos területeink pedig az Alpokalja és az ország észak-keleti régiója, 1800 óránál is kevesebb évi napfényösszeggel.
Télen magasabb hegyvidékeink másfélszer annyi napfényes órában részesülnek, mint az alföldi területek, mivel télen gyakori jelenség, hogy az alacsonyabban fekvő vidékeket megülő ködből magasabb hegyeink kiemelkednek, és zavartalan napsütésben részesülnek.
Itthon decemberben a legkisebb a napsütéses órák száma (kb. 40 óra), míg júliusban a legtöbb (296 óra).
Volt egy olyan november a 20. század közepén, amikor Szeged fölött egyetlenegyszer sem sütött ki a Nap.
Látható tehát, hogy Magyarország – minden ellenkező híresztelés vagy élmény ellenére –kiválóan alkalmas napenergia termelésére. Érdemes belevágni. Ha érdekli a lehetőség, vegye fel a napelemek telepítésében, működtetésében nagy szakértelemmel rendelkező Optimum Solar Kft.-vel a kapcsolatot!
Tekintse meg új csomagajánlataikat és kérjen egyedi árajánlatot – akár 24 órán belüli visszaigazolással. További részletek és kapcsolatfelvétel: www.optimumsolar.eu